Blog

Něco o mně:

Láska k přírodě mě provázela od dětství. Vyrůstal jsem na venkově a všude kolem nás bylo drobné zvířectvo. Včelí úly po dědovi, tehdy Čechoslováky na r.m 37×30, který včelařil od r. 1956 jsme měli na podstavcích pod ořechem a každý rok jsme se o ně s bráchou pečlivě starali, natírali je a čistili.

Vůně z úlu se šířila do prostoru vždy když jsme šli kolem nich a sváděla nás k myšlence si do nich včely pořídit. Pro med jsme ještě chodili do vesnice do Psár ke staršímu včelaři p. Kramosilovi, který mě nakonec přivedl ke včelařině.

Bylo mi čerstvých 14 let, kdy jsme si od místního včelaře pořídily 3 oddělky a když jsem se jako řádný chovatel včel zapsal do evidence chovatelů se sídlem na Hradištku, tak pak už byl krůček k tomu, abych na členské schůzi ZO Jílové u Prahy dostal v roce 2001 členskou průkazku, kterou jsem ještě podepisovat s babičkou, protože jsem neměl ještě OP.

V průběhu let jsme se s bráchou starali v průměru od 15 včelstev. Život včel mě doslova pohltil a u včel jsem trávil všechen volný čas. Seznamovali jsme se s metodami ošetřování včelstev během roku, s chovem matek, získáváním včelích produktů a na vše byl v té době tak nějak čas, aby se to dostalo člověku jak se tak říká pod kůži.

Nyní obhospodařuji 81 včelstev a poslední roky se kromě získávání jednodruhových medů věnuji tvorbě oddělků, chovu včelích matek a jejich prodejem.

Děkuji prarodičům, za předání včelařských genů, rodičům za podporu a mým učitelům včelařům za cenné rady a praktické zkušenosti, které jen tak člověk nevyčte.